ZAMKNIJ

Historia

Historia „Wydarzeń” jest pełna ważnych... wydarzeń! Specjalnie na 15-lecie flagowego serwisu informacyjnego Telewizji Polsat przygotowaliśmy podsumowanie tego, co najciekawsze.

Początki “Wydarzeń”

“Wydarzenia” ruszyły 11 października 2004 roku. Ich głównym twórcą jest Tomasz Lis. Serwis zastąpił nadawane wcześniej “Informacje” Polsatu oraz “Dziennik” TV4. O 15:45 na wizji pojawiła się Hanna Lis i zaprosiła widzów na pierwsze wydanie nowego programu informacyjnego Polsatu, które wyemitowano o 18:30. W tym dniu wyjątkowo nie pokazano popołudniowych “Wydarzeń”, a ograniczono się tylko do zapowiedzi najciekawszych tematów.

Na początku 2005 roku główne wydanie serwisu zmieniło porę emisji. Od 3 stycznia program rozpoczynał się o 18:45. Ta korekta przyczyniła się do zwiększenia oglądalności programu, mimo że “Wydarzenia” zaczęły częściowo kolidować z “Faktami” w TVN.

W marcu i kwietniu 2005 roku “Wydarzenia” relacjonowały pogarszający się stan zdrowia papieża Jana Pawła II. Na antenie pojawiały się dodatkowe wydania programu. Po śmierci papieża specjalne wydanie “Wydarzeń” prowadzili Tomasz Lis i Hanna Lis.

W styczniu 2006 roku Polsat zrezygnował z emisji popołudniowych “Wydarzeń” w weekendy. Także w styczniu do ekipy dołączył Marek Kacprzak. Zadaniem Kacprzaka było odświeżenie popołudniowych wydań programu. Zwiększono ilość relacji na żywo i zdynamizowano formułę serwisu. Dzięki temu “Wydarzenia” o 15:45 zdeklasowały konkurencję, a w konsekwencji TVN i TVP 2 zrezygnowały z emisji swoich popołudniowych serwisów informacyjnych.

Pod koniec stycznia 2006 roku z programem pożegnała się Iwona Kutyna, prowadząca popołudniowe i weekendowe “Wydarzenia”. Kutynę zastąpiła Beata Grabarczyk. Pod koniec roku w roli prowadzących zadebiutowali Marek Kacprzak i Marek Tejchman.

Od 11 października 2004 do 31 marca 2006 roku telewizyjna Czwórka nadawała “Wydarzenia TV4”. Program trwał około 10 minut. Najpierw był emitowany o 21:00, a później około 22:00. Głównym prowadzącym był Artur Kaczmarski.

Do 3 listopada 2006 roku (od poniedziałku do piątku około północy) w Polsacie nadawano “Biznes Wydarzenia”. Emisję programu przywrócono w maju 2007 roku na antenie TV Biznes, gdzie pokazywano go do maja 2008 r.

Specjalne wydania

W listopadzie 2006 roku Polsat nadał specjalne wydanie programu “Wydarzenia”, który w całości poświecono tragedii w Rudzie Śląskiej. Dziennik Polsatu był nadawany bezpośrednio sprzed kopalni.

6 i 7 maja 2007 roku Telewizja Polsat pokazała specjalne wydania “Wydarzeń”, poświęcone wyborom prezydenckim we Francji. Program emitowano z Paryża.

8 maja 2007 roku Polsat wyemitował specjalne wydanie “Wydarzeń” z Gdańska, w związku z wizytą ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Busha w Polsce. Każde z tych wydań specjalnych poprowadziła Hanna Lis.

Nowe godziny emisji

Na początku 2007 roku popołudniowe “Wydarzenia” przesunięto na 15:50 (w styczniu 2008 roku powróciły na 15:45, a po miesiącu przeniesiono je ponownie na 15:50). Wcześniej godzinę zmieniło również główne wydanie – na 18.50.

Odejście Lisów

Od początku istnienia serwisu do 19 września 2007 roku główną prowadzącą “Wydarzeń” była Hanna Lis. Dziennikarka zrezygnowała z pracy w zespole programu po odsunięciu Tomasza Lisa od kierowania serwisem Polsatu (oficjalny powód zwolnienia Lisa to oszczędności – postanowiono połączyć redakcję “Wydarzeń” i zespół TV Biznes).

– Kiedy w 2004 roku zaczynaliśmy naszą wielką, fantastyczną przygodę z “Wydarzeniami”, niewielu wierzyło, że nam się uda. Budowaliśmy nasz program od podstaw. Nie zawsze było łatwo, ale dzięki ciężkiej pracy, dzięki talentowi i zaangażowaniu całego zespołu “Wydarzeń”, dziś możemy śmiało powiedzieć – udało się! Od dziś “Wydarzeniami” przestaje kierować Tomasz Lis, a wraz z jego odejściem kończy się, myślę bardzo ważny, choćby dlatego, że pierwszy, rozdział w życiu tej redakcji – mówiła Hanna Lis żegnając się z widzami.

– Byliśmy w Rzymie, gdy cały świat żegnał Jana Pawła II. Kilka dni wcześniej byliśmy z Państwem całą noc, nie przerywaliśmy programu. Za te relacje Polsat, TVN i TVP, trzy stacje dostały równorzędne wyróżnienie za profesjonalizm i rzetelność. Paryż – wybory i “Wydarzenia” spod Łuku Tryumfalnego. I wszytko to co działo się w Polsce. Kąsaliśmy czasem, a czasem pokazywaliśmy to o czym nie odważył się mówić nikt – tak w 2007 roku podsumowała ostanie trzy lata Małgorzata Ziętkiewicz, dziennikarka “Wydarzeń”.

W październiku 2007 roku funkcję szefa “Wydarzeń” objął Jarosław Gugała. W tym samym miesiącu z “Wydarzeniami” pożegnał się Marek Kacprzak. Kilka miesięcy później, Kacprzak rozpoczął pracę w Polsat News. Z tej stacji odszedł w lutym 2018 roku. Warto dodać, że przez pewien czas serwis Polsatu prowadzili m.in. Mikołaj Jankowski i Michał Kwiatkowski, reporterzy “Wydarzeń”.

W grudniu 2007 roku program informacyjny Polsatu zmienił czołówkę, oprawę graficzną i odświeżył scenografię studia. W kwietniu 2008 roku w roli gospodyni głównego wydania “Wydarzeń” zadebiutowała Joanna Wrześniewska-Sieger, w sierpniu 2008 roku – Magdalena Kaliniak, w lutym 2009 roku – Dorota Gawryluk, w styczniu 2011 roku – Magda Sakowska, w październiku 2016 roku – Agnieszka Mosór.

Nowe logo, studio i oprawa

6 czerwca 2008 roku serwis informacyjny Polsatu pierwszy raz został nadany z nowoczesnego i przestronnego studia kanału Polsat News. “Wydarzenia” otrzymały nową czołówkę, która obowiązuje do dziś. Zmieniły się także: grafika, logo oraz oprawa muzyczna. Logo serwisu ściśle nawiązuje do znaku graficznego stacji Polsat News. Głównym elementem obu logotypów jest charakterystyczna strzałka. Ten znak pojawia się również w scenografii studia, oprawie graficznej i czołówce.

W listopadzie 2007 roku roku do grona gospodarzy popołudniowego wydania dołączyła Magdalena Kaliniak, w marcu 2010 roku – Maciej Stroiński, a w marcu 2011 roku – Agnieszka Gozdyra (przy okazji wprowadzono nową formułę “Wydarzeń 15:50”), w kwietniu 2013 roku – Klaudiusz Slezak, w czerwcu 2015 roku – Magda Sakowska, w grudniu 2015 roku – Mariusz Abramowicz, w kwietniu 2016 roku – Agnieszka Mosór, a w listopadzie 2018 roku – Joanna Dressler.

Gość Wydarzeń

W kwietniu 2009 roku na antenie Polsat News zadebiutował “Gość Wydarzeń”, który jest nadawany po głównym wydaniu “Wydarzeń”. Program był emitowany do kwietnia 2018 roku, kiedy jego miejsce zajęły “Wydarzenia i opinie”. “Gość Wydarzeń” powrócił na antenę we wrześniu 2019 roku.

Katastrofa pod Smoleńskiem

W kwietniu 2010 roku w dniach po katastrofie smoleńskiej nadawano specjalne wydania “Wydarzeń”. 18 kwietnia 2010 roku, w dniu uroczystości pogrzebowych Pierwszej Pary – Lecha i Marii Kaczyńskich, Polsat, Polsat 2 oraz Polsat News wyemitowały specjalne wydanie “Wydarzeń”. Z Krakowa prowadzili je Jarosław Gugała i Dorota Gawryluk.

1 lutego 2011 roku Jarosław Gugała objął stanowisko szefa Pionu Informacji i Publicystyki Telewizji Polsat. Nowa struktura pionu nie przewidywała stanowiska szefa “Wydarzeń”. Za program byli odpowiedzialni Henryk Sobierajski, jako szef kanału Polsat News oraz Jarosław Gugała, jako szef Pionu Informacji i Publicystyki.

Relacje z Watykanu

W dniu beatyfikacji Jana Pawła II, 1 maja 2011 roku Telewizja Polsat i kanał Polsat News wyemitowały specjalne wydanie „Wydarzeń” z Rzymu. Gospodynią programu była Magda Sakowska.

12 marca 2013 roku, w dniu rozpoczęcia konklawe Polsat, Polsat News i Polsat Biznes nadały specjalne wydanie „Wydarzeń” z Watykanu. Prowadził je Jarosław Gugała.

27 kwietnia 2014 roku, w dniu kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII, Polsat i Polsat News pokazały specjalne wydanie „Wydarzeń” z Watykanu. Gospodarzem programu był Jarosław Gugała.

21 września 2014 roku Polsat i Polsat News nadały specjalne wydanie „Wydarzeń” ze studia zlokalizowanego w katowickim Spodku, gdzie został rozegrany finał siatkarskiego mundialu z udziałem Polaków. Program prowadził Maciej Stroiński. Wcześniej, 30 sierpnia 2014 roku ze specjalnego studia przygotowanego na Stadionie Narodowym – miejscu, w którym odbył się mecz otwarcia mistrzostw, “Wydarzenia” prowadziła Magda Sakowska.

Od lutego do grudnia 2016 roku szefową “Wydarzeń” była Dorota Gawryluk. Później zarządzanie “Wydarzeniami” przejął Henryk Sobierajski, szef Pionu Informacji i Publicystyki Polsatu. W kwietniu 2018 roku szefową pionu została Dorota Gawryluk i od tej pory to ona zarządza “Wydarzeniami”.

Wieczorna odsłona “Wydarzeń”

Od 7 marca 2016 roku w Polsat News nadawane jest wieczorne wydanie. Najpierw emitowano je pod nazwą “Wydarzenia 22:00”, a od października 2018 roku program funkcjonuje jako “Wydarzenia wieczorne” i jest pokazywany o 21:50. Głównymi twarzami tego wydania są Jarosław Gugała i Joanna Wrześniewska-Sieger. W programie pojawiają się też m.in. Przemysław Białkowski, Grzegorz Kozak i Robert Bernatowicz.

W lipcu 2016 roku “Wydarzenia” o 18:50 były realizowane ze studia plenerowego w Krakowie, naprzeciwko Wzgórza Wawelskiego, a prowadziła je Dorota Gawryluk. Miało to związek ze Światowymi Dniami Młodzieży, które odbywały się w Polsce.

11 grudnia 2017 roku, w dniu gali 25-lecia Polsatu, Jarosław Gugała poprowadził z Teatru Wielkiego w Warszawie specjalne wydanie “Wydarzeń”.

Od lipca do października 2018 roku “Wydarzenia” nadawano z zastępczego studia. Miało to związek z remontem głównego studia Polsat News.

8 października 2018 roku w roli prowadzącego główne wydanie “Wydarzeń” zadebiutował Bogdan Rymanowski, który do Telewizji Polsat przeszedł z TVN.

19 stycznia 2019 roku, w dniu uroczystości pogrzebowych Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Polsat News pokazał specjalne wydanie “Wydarzeń” o 18:50. Z Gdańska program prowadził Bartosz Kurek.

We wrześniu 2019 roku do grona prowadzących “Wydarzenia 15:50” dołączył Bartosz Kurek.