25 NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ

25 wydarzeń dwudziestopięciolecia. Początki emisji, hitowe programy, gwiazdy stacji i kolejne kanały tematyczne. Jak zmieniała się Telewizja Polsat na przestrzeni lat? Nie musisz przeglądać setek stron, aby się tego dowiedzieć. Historia Polsatu w pigułce.
START POLSATU
5 grudnia o 16:30 wystartowała Telewizja Polsat, a dokładniej PolSat, bo tak wtedy zapisywano nazwę stacji. Emisja odbywała się z Holandii, bo polskie prawo nie przewidywało jeszcze możliwości legalnego nadawania z Polski. Wszystkie programy były jednak nagrywane w kraju i transportowane na kasetach do Holandii. Zasięg Polsatu był jednak bardzo mały, bo kanał nadawał tylko drogą satelitarną, a taki sposób odbioru dopiero w Polsce raczkował. Mimo tych trudności, braku regulacji prawnych w Polsce i małego zasięgu, Polsat zaczął przełamywać monopol telewizji publicznej.
RUSZAJĄ “INFORMACJE”
15 sierpnia 1993 roku powstają „Informacje”, pierwszy program informacyjny Polsatu, który gościł na antenie do 10 października 2004 roku. Polsat był pierwszą telewizją, która rozpoczęła rywalizację z TVP w kategorii programów informacyjnych. Premierowe wydanie „Informacji” prowadził Wojciech Szeląg, który w Telewizji Polsat pracuje do dziś.
POLSAT Z KONCESJĄ NAZIEMNĄ
6 października 1993 roku Polsat otrzymał koncesję na nadawanie naziemne, a w marcu 1994 roku ruszyła emisja poprzez sieć nadajników naziemnych. Stacja pojawiła się w niemal każdym polskim domu, a widzowie mieli do wyboru już nie tylko kanały telewizji publicznej. Polsat bardzo szybko zyskiwał sympatię widzów, a oglądalność stopniowo rosła.
“NA KAŻDY TEMAT” - PIERWSZY TALK-SHOW W POLSCE
W 1993 roku na antenie Polsatu pojawił się talk-show „Na każdy temat”, którego pierwszym gospodarzem był Andrzej Woyciechowski. Później w tej roli zastąpił go Mariusz Szczygieł i to właśnie jego widzowie do dziś kojarzą z tym programem. „Na każdy temat” w momencie największej popularności miało 50% udziałów w rynku. To Polsat pokazał Polakom, czym jest talk-show.
POLSAT STAWIA NA DISCO POLO
Ogromną popularność Telewizja Polsat zyskała, gdy wprowadziła do oferty program prezentujący muzykę disco polo pt. „Disco Relax”. Magazyn przyciągał przed telewizory nawet 8 mln widzów, choć emitowano go w niedzielne przedpołudnia. Kolejnym programem z muzyką taneczną było „Disco Polo Live”, które zadebiutowało na antenie Polsatu w 1996 roku.
STARTUJE “GRAFFITI”
W 1996 roku na antenie Polsatu pojawił się program publicystyczny „Graffiti”. Jego pierwszymi prowadzącymi byli Tomasz Skory i Konrad Piasecki oraz Paweł Pawlik i Brian Scott, którego później zastąpił Ryszard Cebula (program pierwotnie prowadzono w parach). Następnie gospodarzami „Graffiti” byli m.in. Dorota Gawryluk, Wojciech Szeląg, Joanna Lichocka, Andrzej Morozowski i Justyna Pochanke. „Graffiti” od 2008 roku jest nadawane w Polsat News - obecnie o 08:45 i 18:00. Program prowadzą: Dominika Długosz, Piotr Witwicki, Beata Lubecka, Marta Kurzyńska oraz Dariusz Ociepa.
POWSTAJE FUNDACJA POLSAT
Fundacja Polsat to pierwsza w Polsce fundacja stworzona przez telewizję komercyjną. Pierwszym prezesem organizacji była Małgorzata Żak, a obecnie tę funkcję sprawuje Krystyna Aldridge-Holc. Fundacja powstała w 1996 roku i skupia się na pomocy chorym dzieciom. Jej najbardziej znane akcje to „Podaruj dzieciom słońce” i „Mikołajkowy Blok Reklamowy”.
DEBIUT “IDŹ NA CAŁOŚĆ”. TELETURNIEJ POKONUJE “WIADOMOŚCI”
W 1997 roku na antenie Polsatu zadebiutował kolejny – dziś już kultowy – teleturniej. „Idź na całość” prowadził Zygmunt Chajzer, a później zastąpił go Krzysztof Tyniec. Program gromadził nawet 9 mln widzów. Kot Zonk, tajemnicze bramki i niesamowite emocje - to powodowało, że teleturniej Polsatu nie miał sobie równych i pokonywał, emitowane w tym samym czasie, „Wiadomości w TVP1.
RUSZA EMISJA “MIODOWYCH LAT” I “13 POSTERUNKU”
Pierwsze dwa kultowe seriale komediowe Polsatu. „Miodowe lata” (emisja od 1998 roku) zyskały ogromną popularność, a z Cezarego Żaka i Artura Barcisia uczyniły gwiazdami. „13 Posterunek” (1997) z m.in. Cezarym Pazurą i Markiem Perepeczko w obsadzie to z kolei koprodukcja Polsatu oraz Canal+. Pierwsza seria serialu przez fanów jednogłośnie uważana jest za najlepszą.
DEBIUTUJĄ “RODZINA ZASTĘPCZA” I “ŚWIAT WEDŁUG KIEPSKICH”
W 1999 roku na antenie Polsatu pojawiły się trzy seriale komediowe - „Rodzina zastępcza”, „Świat według Kiepskich” oraz „Graczykowie”. Stacja pokazała po trzy pilotażowe odcinki każdego z nich. Produkcje zostały dobrze przyjęte przez widzów, a „Rodzina zastępcza” oraz „Świat według Kiepskich” doczekały się miana kultowych. Drugi z tych seriali jest produkowany do dziś i ma już ponad 500 odcinków.
TRANSFER KRZYSZTOFA IBISZA DO POLSATU
W czerwcu 2000 roku do ekipy Polsatu dołączył Krzysztof Ibisz. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić stację bez tego prezentera. Jedna z największych gwiazd kanału, przez większość widzów uważany za ikonę Polsatu. Król polsatowskich teleturniejów. Prowadził też m.in. kultowy „Bar”, a obecnie „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”, który już wiosną 2018 roku powróci na antenę Telewizji Polsat.
START EMISJI SERIALU “SAMO ŻYCIE”
Od 2002 do 2010 roku w ofercie Polsatu gościł serial obyczajowy „Samo Życie”. Wyraziste postaci, wątki obyczajowe i sensacyjne – to znaki rozpoznawcze tej produkcji. Do historii przeszła podwójna rola Beaty Kawki, która grała siostry bliźniaczki - Donę i Tamarę. Pierwszy raz w dziejach polskich seriali zmiany aktorki grającej jedną z głównych ról dokonano na oczach widzów. Magdalena Kumorek rolę Agnieszki na wizji przekazała Anecie Todorczuk-Perchuć.
WE WROCŁAWIU POWSTAJE “BAR”
W 2002 roku na antenie Polsatu zadebiutowało kultowe dziś reality-show „Bar”. Pięć edycji programu pokazał Polsat, a szóstą można było oglądać w telewizyjnej Czwórce. „Bar” prowadził Krzysztof Ibisz, a sam program wypromował m.in. Dodę. Na scenie „Baru” występowały największe gwiazdy polskiej i światowej muzyki. Widzowie zobaczyli też na żywo ślub pary uczestników.
CAŁA POLSKA SZUKA “IDOLA”
„Idol” - pierwszy muzyczny talent-show i program, który do dzisiaj pamięta cała Polska. Choć od 2002 do 2005 roku wyemitowano cztery edycje, a piątą pokazano w 2017 roku, to właśnie cztery pierwsze odsłony programu osiągnęły największy sukces i są najlepiej wspominane. Niezapomniany pierwszy skład jury (Robert Leszczyński, Kuba Wojewódzki, Elżbieta Zapendowska i Jacek Cygan) oraz wyjątkowych uczestników (np. Alicję Janosz, Anię Dobrowską czy Monikę Brodkę) kojarzy chyba każdy.
POLSAT Z NOWĄ SIEDZIBĄ. POWSTAJE WIEŻOWIEC NA OSTROBRAMSKIEJ
W 2002 roku Telewizja Polsat przeniosła się do nowej siedziby – złotego wieżowca na ul. Ostrobramskiej w Warszawie. To właśnie wtedy spełniły się marzenia wyrażone choćby w czołówce programu „Na każdy temat”. Wkrótce pojawił się też helikopter, który często ląduje na dachu wieżowca Polsatu. To Newscopter – śmigłowiec wykorzystywany przez kanał Polsat News.
RUSZA “INTERWENCJA”
Program, który ma pomagać widzom. Ponoć to sam Zygmunt Solorz zasugerował, żeby wprowadzić taki magazyn do ramówki, widząc ile listów z prośbą o pomoc przychodzi do Telewizji Polsat. „Interwencja” pojawiła się w ofercie Polsatu w 2003 roku, a wśród jej prowadzących byli m.in. Jarosław Kulczycki, Adam Kuklewicz, Paulina Młynarska czy Maciej Dowbor („Interwencja Extra”). Obecnie gospodarzami magazynu są Michał Bebło i Michał Stela.
POLSAT TWORZY FESTIWAL TOPTRENDY
Najbardziej rozpoznawalna festiwalowa marka Polsatu. Wydarzenie organizowano od 2003 do 2014 roku. Festiwal Polsatu w Sopocie wypromował wielu wykonawców, m.in. Zakopower, Braci czy Paullę – to właśnie oni wygrywali konkurs „trendy”. TOPtrendy to również największe gwiazdy polskiej muzyki i kabaretu.
DO POLSATU DOŁĄCZA TOMASZ LIS
1 września 2004 roku Tomasz Lis został członkiem zarządu i dyrektorem programowym Telewizji Polsat. Za czasów jego obecności w Polsacie powstały „Wydarzenia”, ale także zadebiutowała „Pierwsza miłość”, dzisiaj najdłuższy serial stacji. Tomasz Lis to również twórca i prowadzący „Co z tą Polską?”.
DEBIUT “WYDARZEŃ”. NOWA JAKOŚĆ W POLSACIE
„Wydarzenia” zadebiutowały 11 października 2004 roku, zastępując „Informacje” w Polsacie i „Dziennik” w TV4. Nowe studio, nowoczesna czołówka i Hanna Lis w roli głównej prowadzącej - to była nowa jakość informacji w Polsacie. Pierwszym szefem „Wydarzeń” był Tomasz Lis. Później tę funkcję sprawowali Jarosław Gugała i Dorota Gawryluk, a obecnie programem zarządza Henryk Sobierajski jako Szef pionu Informacji i Publicystyki.
NINA TERENTIEW W POLSACIE
W 2006 roku do Polsatu dołączyła Nina Terentiew. Najpierw była doradcą do spraw produkcji polskiej, a obecnie jest członkiem zarządu i dyrektor programową. Wprowadziła do Polsatu wielkie widowiska muzyczne i eventy nadawane na żywo. Zapoczątkowała też telewizyjną modę na seriale paradokumentalne.
POLSAT URUCHAMIA KANAŁ POLSAT NEWS
8 czerwca 2008 roku ruszył Polsat News. Stacja postawiła głównie na młode twarze i udało jej się „wychować” - dzisiaj już – dziennikarskie gwiazdy, m.in. Agnieszkę Gozdyrę, Piotra Witwickiego czy Bartosza Kurka. Najbardziej obiektywna i niezależna stacja informacyjna w Polsce. Wygrywa właściwie we wszystkich badaniach postrzegania kanałów informacyjnych.
STARTUJE “TYLKO MUZYKA. MUST BE THE MUSIC”
Program-fenomen. Od 2011 roku powstało aż 11 edycji. Żaden inny duży program przykrywkowy Polsatu nie doczekał się tylu sezonów. Charyzmatyczne jury z m.in. Korą, Adamem Sztabą i Elżbietą Zapendowską oraz Maciej Rock i Paulina Sykut-Jeżyna w roli prowadzących. „Tylko muzyka. Must be the music” wypromowała m.in. zespoły Enej i LemON.
POLSAT PRZEJMUJE “TANIEC Z GWIAZDAMI” I ROZPOCZYNA EMISJĘ “TWOJA TWARZ BRZMI ZNAJOMO”
W 2014 roku na antenie Polsatu pojawiła się „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Sama Nina Terentiew przyznała, że zdecydowała się na realizację tego show, gdy w pilotowym odcinku zobaczyła Artura Chamskiego w roli Heleny Vondráčkovej. Okazało się, że program spodobał się nie tylko Ninie Terentiew, ale także widzom. Obecnie emitowana jest jego ósma edycja. W tym samym roku Polsat przejął licencję na produkcję programu „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. Wiosną 2018 roku zobaczymy ósmą w tej stacji edycję show.
WIDZOWIE MAJĄ DECYDUJĄCY GŁOS. “NA KRAWĘDZI 2”
Kończąc emisję „Na krawędzi” w 2013 roku, mimo dobrych wyników, Polsat wykluczał kontynuację serialu. Nieocenieni okazali się jednak widzowie oraz osobowości telewizyjne, którzy zaczęli walczyć o ciąg dalszy serialu. Swoją pomoc w tej batalii zaoferował też portal tvpolsat.info. Udało się. Specjalnie na życzenie widzów Polsat wyprodukował „Na krawędzi 2”. Oba sezony są uznawane za jedne z najlepszych serialowych produkcji ostatnich lat.
POLSAT Z NOWYM FESTIWALEM W SOPOCIE
Nieoczekiwanie – w 2015 roku - Polsat zrezygnował z TOPtrendów i postawił na nową festiwalową markę – Polsat SuperHit Festiwal, która ma lepiej odzwierciedlać też nowe sposoby słuchania muzyki za pomocą internetu. Wydawało się, że jest nierealnym, żeby udało się szybko wypromować nowy festiwal. Okazało się, że jednak widzowie polubili Polsat SuperHit Festiwal, a jego oglądalność z roku na rok jest coraz wyższa.